piątek, 10 maja 2013

LISTA OSZUSTW NA TURYSTACH W TURCJI...I NIE TYLKO


Po kolejnej mojej wycieczce, tym razem z turystkami z USA...po raz kolejny doświadczyłam nieprzyjemnej i dołującej sytuacji dla mnie a dla mojej turystki tym przykrej, bo ktoś obciążył jej kartę kredytową...po prostu ukradł sporą częśc pieniędzy, które miała przenaczone na dalszy pobyt w Turcji. Dopiero wczoraj turystka zorientowała się, że coś z jej kartą kredytową nie tak.

2 dni wcześniej płaciła kartą w jednej z restauracji w BODRUM , o nazwie...BREEZ. Pan zabrał karty i wyszedł, po czym wrócił z terminalem i raz po raz usiłował ściągnąc z karty kwote do zapłaty. Jednak nie przechodziło. W końcu jednak bank zaakceptowal operacje.

UWAGA! Nigdy nie pozostawiamy karty bez kontroli. To nie jest bezbieczne! Zawsze śledzimy kartę ! Tu bład turystki,,,zbytnia beztroska w posługiwaniu się kartą.

Dopiero po 2 dniach zorientowała się , że coś nie tak. Zgłosiliśmy to do banku w USA oraz do restauracji. Do dnia dzisiejszego nie ma odpowiedzi od nich. Ktoś złamał szyfry i kody zabezpieczjące.


Zaznaczam. że oszustwa dokonywane na turystach są nagminne. Nie tylko w Turcji ale w całym świecie. Jednak nie oznacza to, że wszystkim się takowe nieszczęście przydarzy.Wystarczy byc bardziej uważnym.

LISTA MOŻLIWYCH OSZUSTW:

I . OSZUSTWA W BANKACH
Nakładki na wejściach kart w banko-matach oraz montowanie lusterek. Możliwośc skopiowania numeru karty oraz odczytu szyfru do niej. Uwaga ! sprawdzamy wejścia na kartę silnie i kilkukrotnie ciągnąc za nie. Jeżeli nam nie zostanie w ręce to jest ok. Nad klawiaturą a tuż pod ekranowym skosem sprawdzamy czy nie ma przyklejonego lusterka i czy ktoś nam nie zerka przez ramię.
UWAGA! Turcy nie mają żadnych obiekcji by przykleic się do pleców wypłacającego gotówkę, Lubią wręcz zaglądac przez ramię na nasze konto. Jakby im to coś mogło dac. Irytujący i godny pogardy sposób oczekiwania w kolejce. Z kulturą na bakier.

BANKOMATY ..zadzrza się, że wypłacają mniej pieniędzy a dają pokwitowanie, że wypłacona jest kwota o którą była prośba. Odzyskanie brakującej kwoty jest niemożliwe.

II TAKSÓWKI

Uwaga...jak poznają, że nie wiecie skąd i dokąd jechac to będą nabijac na licznik krążąc. Dlatego najlepiej poprosic o zamówienie taksówki przez miejsce..w którym się aktualnie znajdujęcie. Np. restauracja czy hotel. Oni znają taksówkarzy albo spiszą numery.

TAKSÓWKARZ...

Zdarza się wiele przypadków turystów, którzy padają ofiarą taksókarzy którzy podmieniają dane im banknoty. Udając, że za mało dostali i rządając przekazania dokładnej kwoty. Najlepiej wtedy wiac. gdzie pieprz rośnie..spisac tablicę badz nr boczny i zadzwonic na Policję. Można też zgłosic policji turystycznej.

RADA: Za nim się do Taksi wsiądzie najlepiej dogadac się co do ceny. Pytając ile wyniesie kurs w dane miejsce. To najbezpieczniejsza forma.


III WIZY

O tym temacie już pisałam we wcześniejszym poście. Miejcie odliczone pieniądze na wizy! Może się zdarzyc, że nie dostaniecie reszty.

IV RESTAURACJE I KANTORY

W restauracjach zawsze chciejcie menu z cenami  i sprawdzajcie ile przychodzi w rachunku. W dobrych restauracjach nie robi się przekrętów. W mniejszych ...owszem, Nie tylko turystom ale i Turkom.

WYMIANA: robiąc wymianę zwracamy uwage na to ile daliśmy waluty ..a ile otrzymali na rachunku i do ręki. Mnie się przytrafiło 2 krotnie , że skasowali sobie do kieszeni jakąs kwotę. Jedną odzyskałam zaraz po tym jak sie zorientowałam.

MYŚLĘ, ŻE TO NA TYLE. NIE MARTWCIE SIĘ . KIERUJCIE SIĘ WSKAZÓKAMI KTÓRE TU PISZĘ. NIC WAM SIĘ NIE PRZYDARZY.

Brak komentarzy: