środa, 27 kwietnia 2016

476.FESTIWAL PASTY ZIOŁOWEJ W MANISIE....CZYLI MANISA MESIR MACUN FESTIVALI 2016.

Jakiś tydzień temu zadzwonł do mnie mój znajomy z Manisy* ( antyczna Magnezja) , by mnie namówić na przyjazd i sfotografowanie tego zdarzenia. Namawiał mnie w zeszłym roku, lecz ze względu na zlecenia wycieczek nie mogłam pojechać.
W tym roku mi się udało. Co z tego wynikło, cóż raz to to , że popełniam ten post. Dwa to , że mam świetne zdjęcia  oraz trzy to fakt, że nakupiłam sporo tej pasty dla siebie i rodzinki :)

W tym roku było bardzo kolorowo ale tłumnie jak w latach poprzednich nie było. Owszem na rzucanie macun przyszło wiele osób, to jednak w zeszłych latach było znacznie tłocznie. Może to i lepiej mogłam w miarę sopokojnie fotografować.


                                               
`
                                     Proszę częstujcie się,,,,wystarczy dla każdego :)


                                                                Ja i moja ekipa..                                 Mehter....orkiestra wojskowa z czasów osmańskich

          ze znajomym Mehmet albo jak to woli 45 ( to numer tablic rejestracyjnych Manisy)
                                         mali adepci na wirujacych derwiszy

                                            pstryknąć Wam fotę :)


                                  Na wszystko są sosoby....nawet na łapanie macunu
                                  Cud w Manise....pasta ziołowa z nieba pada..


Historia :
Manisa czy też jak wolimy Magnezja oddalona jest od Izmiru o ok 54 km.
Festiwal Pasty Ziołowej odbywa się w Manisie od kilkuset lat a dokładnie od roku 1539 .Od Kwietnia 1539 roku stało się tradycją, zrzucanie pałeczek pasty ziołowej z meczetu Sultan . Podobno tą pastę składającą się ze starannie dobranej kompozycji 41 ziół stworzył, pewien  doktor psychiatara o imieniu Merkez Efendi, pracował jako główny doktor w szpitalu psychiatrycznym w Manisie. Kompozycję do pasty ziołowej zrobił jeszcze pracując w Denizli,  poczym przywiózł ją do Manisy. Tutaj też podawał tą pastę swoim pacjentom, wpierw pobierano za nią opłaty, następnie zaczęto pastę rozrzucać z meczetu Sultan w postaci kawałków, zaraz do spożycia. Ta słodko zdrowotna tradycja z przerwą w latach 1926-1952 jest nadal kontynuowana. Co roku w Kwietniu jest Tydzień Pasty Ziołowej ( Mesire Manisa Macunu) .

Merkez Efendi...wynalazca macunu
Z dachu meczetu Sultan rzucano z worków macun....słońce paliło niemiłosiernie


Być może wiecie to z filmu Wspaniałe100 lecie lub przeczytaliście to i owo ze żródeł historycznych jaką rolę spełniała Manisa w czasach Osmańskich. Mianowicie fakt, że Manisa była w sumie miejscem, do którego wysyłano z Pałacu Topkapi w Istambule, te książęta i żony sułtańskie , które nie były na rękę Sułtanowi. Było to przymusowe wygnanie dla niektórych a dla innych miejsce, ucieczki. Jak głoszą  dawne zapiski, podobno jedna z Sultanek Hafsa Hanim Sultan, żona Sultana Yildirim Beyazita...została wyleczona z ciężkiej choroby, pastą ziołową ( macun) w Manisie. Po tym fakcie nakazała rozdawać macun ,wszystkim bez wyjątku, właśnie z minaretów meczetu Sultan.

Legenda:

Jak mówią stare anatolijskie legendy  wynikające z dawnych wierzeń ludów anatolii i sumeryjskich czyli czas szamanów, było zawsze obchodzone święto Boga Zielnego.Bogiem ziół jest mitologiczna postać Adonisa.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Adonis_(mitologia)

Skrótowo pisząć Adonis został zraniony śmiertelnie przez odyńca. Jego krew wyciekła do ziemii i z niej wyrosły kwiaty. Stąd też ogrody Adonisa oraz świetowanie dnia Boga Zielnego. Wtedy też spożywano dużo róznych ziół i miskstur, wierząc, że będą eliksirem na wiele problemów zdrowotnych.
Tak o to historia i legenda są sobie bardzo bliskie i spójne ze sobą. Wierzenia się wzajemnie przenikają.

Może w przyszłym roku będziecie chcieli odwiedzić Izmir i okolice. Uczesniczyć np w paradzie rowerowej oraz wybrać się na 477. Festiwal Manisa Macunu....:)Na co jest dobry macun:

Na trawienie, apetyt, wspomaga pracę jelit, działa przeciw zapalnie, podobno na potencje też dobry :)
Pomaga na inne schorzenia ale nie wszystko pamiętam. Jest słodko ostry w smaku i dzisiejszy macun ze względu na bark częsci ziół z 41 w dzisiejszym świecie...robi się macun z max 21 do 24 ziół.
To , że na jelita działa to na swoim przykładzie muszę przyznać.
                                
Hurrem Sultan...podobno ...haha


                             Podgórza Gór Spil...jedni piknikuja gdy inni się maltretująraz dwa trzy,,,,


my łapiemy...

co tam deszczowa piosenka...to dopiero jest coś...parasol na słupie..:)Gwoździem programu był kolorowy pochód,,,z orkiestrą Merhrter oraz z paradą Sułtanów, książąt, Sultanek , był przemarsz  szkółki Wirujących Derwiszy, grup folklorystycznych, policji, AKUT...czyli grupy ratowników górskich, przejechał też klun rowerzystów oraz przeszło wielu dostojników ( tym to się dostały macunu bez zbędnego narażania życia) 

Istna wolna amrykanka to była jeżeli chodzi o rzucających i łapiących. Deptali po sobie. rzucali się na ziemię za każdym jednym cukiereczkiem, deptali sobie po palcach i w ogóle to w dodatku wyrywali sobie z rąk. Szkoda gadać ot turecka kultura. Ja  choroniłam swój aparat bo spadajace cukierki mogły go uszkodzić. Dostałam jednym w głowe to się złamał na pół. Zjadłam soboe tą połowe :)
Brak komentarzy: