środa, 14 maja 2014

SOMA ...KATASTROFA GÓRNICZA W TURCJI.


Wczoraj w godzinach popołudniowych wszyscy przeżyliśmy wstrząs, i wpadliśmy w letarg, z którego jeszcze długo nie wyjedziemy.

W skutek wybuchu znajdującej się pod ziemią stacji trakcji elektrycznej, pod ziemią zostało uwięzionych ponad 780 górników.

Ja pochodzę ze Śląska z Chorzowa, nie są mi obce tąmpnięcia w kopalniach jak i następujące po nich tragedie.
Jednak zszokował mnie fakt, że jeszcze nad ranem na drugi dzień nie widziano ile osób zostało uwięzionych pod ziemią.

Soma to ładna miejscowośc na Północ od Izmiru za Bergamą. Tam też znajduje się kopalnia należąca do Holdingu Soma. Tak dzięki wspaniałemu premierowi w Turcji sprywatyzowano  tysięce państwowych zakładów. Nikt nie chce przyjąc odpowiedzialności za to co się stało.
Premier  coż poczytajcie co wyjaśniam na fejsbuku.

,,,,,

Masakra...a premier piepszy w tv jakby sie koki nacpal...zamiast ludziom powiedziec jak zabezpiecza byt rodzin to on gada o modlach z meczetow I czytaniach wersow w szkolach kuranicznych. Serio to ich wina AKP bo dopuscili do zaniedban w BHP pracy I braku kontroli nad holdingami. Zero sankcji.Brak kontroli w miejscach pracy. To niedopuszczalne. Nie żyjemy w XVIII wieku a w XXI. Premier opowiada na przykładach sprzed 200 lat jakie zajścia były w kopalniach Wielkiej Brytanii i Francji i zwala winę na wolę Boską! Przeznaczenie!. On myśli, że ma głupców przed sobą. Jemu się wydaje, że ludźmi może rządzic. Przyjechał z Ankary aż do Somy, po to by powiedziec iż w meczetach się modlą za ofiary i, że w Piątek ( najważniejszy dzień dla mułzumanów) Modlitwy w meczetach będą za ofiary katastrofy .Skandal.Mało tego przyjechał z 2000 tys policjantów do ochrony. Jego pomocnik do redagowania przemówień skopał młodego człowieka, którego Policja powaliła na ziemię...nie do pomyślenia? A jednak! To co się dzieje obecnie w Turcji to szereg  bezsensownych śmierci, w skutek zaniechania procedur bezpieczeństwa. Przymyka się oko na to, że holdingi węglowe zatrudnia 15 i 16 latków, a komentuje się śmierc 15 latka na ulicy w Istambule słowami typu ` co taki 15 tolatek miał do roboty rano na ulicy` ? 

Jasne Holding ogłosił, że 6 tys pracowników przyjmie. Pewnie wszystko jedno  w jakim wieku.

W jednym przypadku 15 latek jest sprowadzony do pozycji małolata a w kopalni mógłby pracowac jako tania siła robocza. Absurdów ciąg dalszy.


Słyszałam w wiadomościach w  TV Polonia  wypowiedzi jednego Pana ze Ślaska z jednej z kopalń, że Turecka kopalnia nie jest taka głeboka jak nasze na Śląsku. Fakt , że pracują tam na głebokości max 200 metrów. I wyciągają węgiel nie szybami jak górnicy ślascy a po pochylni.
Daje to lekki komfort psychiczny, że jest się bliżej powierzchni ziemi.W 2013 roku w Kwietniu partie CHP oraz MHP wystosowały pismo z żądaniem zabezpieczenia w kopalni w Somie  podstawowych warunków bezpieczeństwa. Niestety partia AKP z Premierem na czele odrzuciła ten postulat.
Teraz zbiera tego owoce. 

Dla mnie sprawa jest jasna...Premier miał z tego osobiste korzyści. W wyborach zwykle rozdawał tym, na których głosy liczył  między innymi węgiel. Oczywiście i makaron oraz pieniądze. Z pewnością holding dawał mu za przymrużenie oka sporo czarnego kruszcu. 
Oczywiście teraz będzie dochodzenie i lider CHP powiedział, że nie spocznie dopóki nie ustalą kto zawinił. To, że to zaniedbanie dla mnie jest oczywiste. Jendak narazie od premiera wiemy, że to Wola Boska a od lidera CHP, że winny się na pewno znajdzie ale sprawę trzeba zbadac.


Komentarz jednego z politykow AKP wypowiadających się na wizji: " Z dwutlenkiem węgla....mieli słodką śmierc, nic nie poczuli ani zapachu ani sie nie dusili. Bezboleśnie odeszli.Taką śmierc mogą wymarzyc sobie samobójcy ".

Częśc ludzi spłonęła! 

WOKÓŁ SPRAWY :

Wcześniej przed wyborami lokalnymi..Premier przyjechał do Somy by zastraszac mieszkańców . Zabrano wtedy wszystkim górnikom karty przydziałowe na jedzenie, mieli je dostac dopiero wtedy , gdy pojawią się na spotkaniu z Premierem. Zaszantażowano  tych biednych ludzi, tym iż jak się nie pojawią to stracą nie tylko jedzenie ale i pracę. Żywi czy martwi mieli się wstawic, 

Teraz...przyjechał i został zaszczuty przez tłum ludzi,,,nawet jego policjanci mu nie mogli pomóc. Nie mógł wsiąśc do samochodu bo mu drogę zablokowano. Jak zaszczute zwierzę uciekł i schował się w pobliskim markecie.

Śmiał przyjechac, po to by powiedziec , że to minister energetyki  poskłada to wszystko do kupy, bo on już wyjeżdża.


A górnicy...
To ludzie zastraszeni, zesteresowani, ludzie którzy za psie pieniądze pracowali by utrzymac rodziny. 

Brany do karetki  ranny górnik ,,, będąc w szoku, zapytał sanitariuszki, czy ma ściągnąc buty , bo pobrudzi nosza...?
Mało kto zrozumiał co się stało.


W tej chwili wg statystyk 275 osób straciło życie. To nie jest ostateczna liczba. Ona będzie dużo wyższa. przed nami kolejna bezsenna noc. Noc pytań bez odpowiedzi. Nie retorycznych ale pytań na które odpowiedź znamy wszyscy ale te do którego są kierowane wydaje się ich nie chciec udzielac. 


W dużych miastach całej Turcji rozpoczęły się marsze ku pamięci ofiar. Jendak Policja nie pozwoliła na nie! Rozgromiono wszystkich znaną już metodą, którą do tego typu pokojowych protest acji zaczęto na rozkaz dyktatora stosowac od lipca 2013. 
Mamy 3 dniową żałobę a tu policja stara się zapobiec  pokojowym manifestom za ofiary.

CO SKŁONIŁO PREMIRA BY POKAZAC , IŻ KATASTROFA GÓRNICZA W SOMIE JEST MAŁO ISTOTNA. 

 

CDN.Brak komentarzy: