niedziela, 22 kwietnia 2018

MAGIA TULIPANÓW .... ISTAMBUŁ TULIPANOWE MIASTO

W Istambule trwa w najlepsze 13. Festiwal Tulipanów. Festiwal ropoczął się 1 Kwietnia i potrwa do 30 Kwietnia. Oznacza to, że wiosna przyszła tu na dobre.
Ci szcześliwcy którzy spotkają się ze mną pod koniec tego miesiąca jeszcze zobaczą to zjawiskowe widowisko. Całe miasto okrył przepiekny płaszcz różnej maści tulipanów. W sumie 160 typów tych kwiatów zasadzono w tym roku w całym mieście.
Jak pamiętam z lat poprzednich to najpiękniej zawsze było wokół Pałacu Topkapi oraz w centralnej części dzielnicy Sultanahmet przed Hagia Sofią. Co roku przed Hagia Sofia rozwija się tulipanowy dywan.Zdjecia zrobione przez  Yildiz Kocaoglu oraz Ömera Şamana prof. fotografa z Sultahmet

  Dywan przed Hagıa Sofıa  zdjecie@ Ömer Şaman
                                                        Fontanna Wilhelma II

W tym roku poprosiłam mych przyjaciół by dla mnie tą magię uwiecznili na zdjęciach , a którymi chciałam się tutaj z Wami podzielić.

W Istambule z tej okazji trwają różnego typu festyny oraz można zapoznać się ze sztuką związaną z tematyką tulipanową.
Nie jest to sekretem, że odkąd tulipan  przywieziony z  Azji Środkowej zagościł w Imperium Osmańskim od tego czasu stał się jego szczególnym symbolem.
Jendak tulipanofobia zrodziła się z czasem. Osmani zaczęli ozdabiać nim ceramikę, tkaniny, malować w tulipany ornamenty, rzeźbić na pomnikach i wprowadzili ten symbol praktycznie wszędzie w sztukę i w życie. Tym większą wartość ma ten kwiat dla Turków i tym większym sentymentem go darzą.ASPEKT HISTORYCZNY  I HISTERYCZNY :)

W XVI  wieku  cebulki tulipanowe ze stolicy Imperium Osmańskiego dostały się do Austrii w raz z dyplomatą austriackim i w Austrii rozpoczęto jego uprawę a następnie dotarł do Holandii.
W ten oto  sposób Holandia ropoczęła biznes tulipanowy. W początkach  XVII wieku,  Holendrzy napisali wiele książek na temat tego kwiatu. Wtedy to cebulki tulipana stały się tak cenne, że po to by kupić choćby 1 cebulkę tulipana potencjalni nabywcy podobno sprzedawali wszystko co mieli cennego z domami włącznie. Cebulki tulipana sprzedawano na giełdach i były trudno osiągalne.


                                            Zdjecie Yıldız Kocaoğlu

   Zdjecıe@ Nika Kaçar  w Topkapı 2017


Tymczasem w Imperium Osmańskim Ahmet III ogłasza EPOKĘ TULIPANOWĄ dzieje się to w latach 1718-1730. Swoista rewolucja tulipanowa, która miała na celu przede wszystkim zapoznanie się ze sztuką , nauką i życiem kulturalnym Europy. Jak też  nakłonienie poddanych do czytania i kształcenia się. Otóż dzieki Ahmetowi III symbolika tego kwiatu satała się tak charakterystyczna dla Imperium Osmańskiego. W tym okresie rozesłano do najważniejszych miast Europy posłańców także i do Polski. Po to by podpatrzyli technologie i zdobyli nowinki w sferze kultury i nauki. Okazało się, że Imperium w porównaniu z Europą, było zacofane. Cóź , że od dawna Eurpopa vice versa zachwycała się tym co osmańskie, orientalne. Osmanie przywieźli z Europy np. drukarnię. Był to swoisty gwóźdź progrmu Epoki Tulipana.


                        2018 Yıldız Kocaoğlu

Turcy bardzo są związani z tym kwiatem. Jest on nawet wpisany w Logo Turcji oraz w logo Metropolii Istambulskiej. Widnieje na mej wizytówce, którą widać w tle bloga w wersji komputerowej na smartfona nie ma tej opcji.

Jednak moim ulubionym kwiatem pozostaje godzik :)

                   Przyklat tulipana w sztuce...autor nieznany...styl Ebru czyli malowania na wodzie.


                            przykład  logo Metropolii Istambulskiej

1 komentarz:

Anna Dembkiewicz pisze...

Witam, jak mogę się z Panią skontaktować? Chodzi o tłumaczenie. Pozdrawiam