niedziela, 19 kwietnia 2015

TURECKIE SMAKI PROSTO Z FESTIWALU "SMAKÓW ANATOLIJSKICH" ...IZMIR*BOSTANLI 10-13.04.2015


Nareszcie  troche słońca i miłe towarzystwo, w to niedzielne popołudnie spotkałam się z 2 paniami z Politechniki Koszalińskiej. Przyjechały na tydzień do Izmiru by zaznajomić się z warunkami panującymi na tutejszym Uniwersytecie 9 ego Września  ( Izmir 9 Eylul Universitesi ) oraz by poznać troche miasto, zanim rozpoczną współpracę z młodzieżą i uniwersytetem.

Nasz rekonesans polegał na połapaniu przejazdów, przepływów I w ogóle komunikacji miejskiej jak I zaglądnięciu na szybko w najważniejsze dzielnice miasta.
Swietne towarzystwo na niedzielę. Mam nadzieję, że i im się podobało. Tak przynajmniej dały mi pomysleć :)

Potem z mężem udaliśmy się na dobiegający końca Festiwal Anatolijskich Smaków do Bostanli ( dzielnica Izmiru na drugim stronie brzegu).

Organizatorzy zapewnili 2500 m kw powierzchni dla 51 wystawców i producentów z całej Turcji. Jednak w sumie nie zajeli więcej niz 30 stanowisk.
Dla mnie to jednak było wystarczająco. Zaopatrzłam się tym samym w przysmaki, które uwielbiam.
Nie da się ukryć, że Turcja ma cudowną kuchnię i jest ona pełna przedziwnych dobrych rzeczy, wszyskie te rzeczy wytwarzane  są z darów natury.


W SŁOIKACH DUT PEKMEZ, W SKRZYNCE UZUM PEKMEZ..taka pasta.
W pudełku Kahvaltilik ezmesi a w tym z tyłu pudełku marmoladka z owoców
zapomniałam jakich. Pycha kwaskowata , tak jak lubię...:)




                

 
 
 
 
 

      Icli Kofte...to mieso mielone z cbula i przyprawami wpakowane w cistową otoczkę. Czasem są i orzechy dodane. By zaspokoic piwrwszy głod wystarczą 2 sztuki.


 
przekąski

 
      LAHMACUN...cieniutenka pizza z mielonym i mocno przyprawionym miesem i pomidorami
zeby sie najesc wystarczy 2 lub 3 Lahmacunu.




             MARMOLADKI Z RÓZNYCH OWOCÓW, ŻURAWINA, HIBISKUS



                                                                          dynia na slodko


 
 
robimy makaraonik na super deser KUNEFE...to makaronik upieczony w srodku ze spec. serem, ktory sie lekko roztapia i zalane sypropem z cukerem...posypane pistacjowym pyłem.


                           pyszne sery...im poświęcę osobny post na moim blogu.



KOZI SER...Na zdjeciu.
 
 
 


ESKI KASAR( stary ser)...to twardy ser typu Gravier. pychota.



 
OPIS
A co to jest...to na zdjęciach ? Opis krótki potraw .
 
Zaczniemy do PEKMEZU...Pekmez to gęsty syrop , zawiesisty, robiony z wyciągów, różnych owoców: chleba świetojańskiego, winogron, morwy , granatu. Nie da się opisać słowami jak pyszne są te wyciągi  wg, pradawnych receptur z poszczególnych regionów Turcji. Jak zdrowe I odżywcze to sprawdzone przez lata.


Pekmez z Morwy ( DUT PEKMEZI) : morwa czarna lub biala owoce..gotowane z dodatkiem tzw. białej ziemi. To caolin z wapniem. Sprawia, że pekmez jest gęsty, słodki tylko I wyłącznie słodyczą owoców. Rano spożywa się go naczczo na łyżce lub z chlebem. Można też dodać do wody I wypić.

Pekmez z winogron ( UZUM PEKMEZI): Kapadocja oraz Tokat we środkowej cześci  Morza Czarnego, słyną ze swoich pekmezów. Na Kapadocji , robi się również pekmezy morwowe. Jeżeli jednak chodzi o winogrona  to te z Kapadocji są najbardziej znane I porządane w całym Kraju do produkcji win oraz pekmezu.

powyżej w poście zamieściłam film o tym jak się Pekmez robi..,albo wystarczy skopiować poniższy link do browsera. Obok pekmezu z winogron znajdziecie inne filmiki.O pekmezie z morwy czy arbuza.Z tych filmoków, poznacie również sposób na TARHANE..oraz SALCZE.

https://www.youtube.com/watch?v=x0NYMxDQB_k

Powyżej zamieszczam link do filmu na temat robienia pekmezu.
 Ziemie Kapadocji przez to iż są przede wszystkim tufem, bogatą skałą wulkaniczną.Posiadają szereg minerałów, stąd wyjątkowość winogron z Kapadocji.
Pekmez robi się zarówno z białych jak I różowych winogrion. Na Kapadocji uzywa się tylko białych.
Na filmie zobaczycie co po kolei robi się by uzyskac Pekmez. Czas gotowania syropu to ok 2 godz. Bialą ziemię należy domieszac, gdyż w przeciwnym razie pekmez się nie uda. Bedzię kwaśny, płynny i spieniony. Ziemię dodaje się po to by nie wytworzyła się piana podczas gotowania oraz by wydobyć smak winogrona. Nie dodaje się grama cukru. Niektórzy , dodają jajko. Inni robią bez dodatku jajka. Z dodatkiem jajka może ma dodatkową wartość odżywczą jednak ja wolę bez.


 Ajwar a po turecku KAHVALTILIK EZMESI:

To pasta z ważyw i przypraw. takich  jak : baklażan, paprika słodka lub ostra, cebula, pieprz , sól i inne konieczne przyprawy. Używamy jej przy śniadaniu na chleb pod ser lub samą z chlebem.
Świetnie nadaję się pod wędliny.
Taką paste robi się i na ostoro i na łagodnie. Każdy znajdzie swój smak.

SALÇA ( Salcza) po naszemu koncentrat: Jak przychodzi jesień to Turczynki, biorą się za robienie zapasów, Salca jest najpopularniejszą formą zachowania walorów papryki czy pomidora z okresu, gdy są hodowane naturalnie a nie szklarniowo. Po to by zimą wykorzystać salce do potraw. Oraz by z niej robić zupy. Salcza to pomidory i paprika z cebulą, odpowiednio gotowane stają się pasta. Wystepują też : salcza paprykowa lub pomodorowa. Można je cały rok stosować do wyszystkiego. Odpowiednio przechowywana przetrwa nawet do kolejnego sezonu jesień- zima.

TARHANA czyli zupa Jogurtowa, idąc za myślą postepu, to zupa, która karmiła setki lat wstecz wojska Ottomańskie. To pierwsza w świecie zupka instant. Zrobiona jest z : papryki, cebuli, bami( okry). pomodorów i jogurtu, z dodatkiem mąki.Ususzonych i sproszkowanych. Tarhanę zalewa się gorącą wodą i solidnie miesza. Posypać można miętą i zjeść z apetytem. Nie da się ukryć, że zupki instant to wcele nie wielkie odkrycie naszych czasów. To MEGA odkrycie Ottomanów. Ich wojska musiały być solidnie karmione. Nie mogło im zabrakąć ani witamin ani protein. Każdy wojak, który ruszał na bitwę miał przy sobie zawsze solidny zapas Tarhany.

DLA TYCH CO NIGDY NIE WIDZIELI I NIE SŁYSZELI O OKRZE...okre robi się tu przede wszystkim z cebulą i salca pomidorową. Nie zawsze będzie składnikiem Tarhany. To wedle regionu się będzie zmieniać.




To takie najważniejsze moim zdaniem niezbędniki w kuchni tureckiej. Kuchnia turecka jest jedną z najbogatszych kuchni Świata. Każdy region słynie z innej kuchni, takiej odpowiedniej dla klimatu, w którym się znajduje.

Zapraszam wszystkich by wybierając się do Turcji , starali się jak najwięcej skorzystać z tego co oferuje kultura turecka i kuchnia razem wzięte.













 

Brak komentarzy: