sobota, 6 czerwca 2015

WYBORY DO PARLAMENTU...TURCJA 2015

Co nam przyniesie jutrzejszy dzień, zmiany jakie mogą nastapić napawają nas kolejną nadzieją. Tym razem wygramy! Tak sobie my, wiecznie przegrywający od 12 lat powtarzamy. Tym razem i ja myślę, że sokończy się dla nas czas reżimu. Kolejna Czarna Plama w smutnej histori Turcji odejdzie do precz.

Po dwu miesięcznym praniu mózgów przez poszczególne partie w tv, radiu i na ulicach. Po tak wysokich decybelach, że nam uszy mało nie odpadły. Dziś zapadła cisza...jak makiem zasiał.
Co gorsza, po ponad 12  latnich, krwawych, pełnych przemocy i niechęci, szerzonej jak wirus nienawiści  do ras, narodów  innych wyznań a nawet historycznych cywilizacji i złodziejskich przekrętów, RZĄDACH SPRAWIEDLIWYCH ...mamy szansę  na to by 7 czerwca oddać głos po to by 8 czerwca albo odetchnąć z ulgą albo zapłakać w poduszkę.

Jutro pójdziemy do urn wyborczych, by zagłosować, które partie chcemy widzieć w rządzie.
W tej chwili to rządy tylko jednej parti...nie ma koalicji. Co gorsza nie ma parti , która byłaby chętna stworzyć z tą partią koalicje. To musi być koalicja , która charakteryzuje się tolerancją względem jednostki ludzkiej, narodowości, względem kobiety * ( o tej partii tego nie możemy powiedzieć) . Po wyborach w zależności jak się ułoży nasza szala...ze szczegółami opiszę, co poszczególni politycy SPRAWIEDLIWYCH ( nie używam specj, nazwy...cisza przed wyborcza)  myślą o przemocy względem kobiet, o gwałtach oraz to, ze uważają , że kobieta mężczyźnie nie równa...bo niżej ) .O tym później.


Jak wyglądają wybory w Turcji,

Na kilka miesięcy przed musimy sprawdzić czy mamy prawo głosu,  ( osobiście lub przez internet)

1. Dowód TR
2. Miejsce zamieszkania Turcja.
3.Czy jesteśmy na liście wyborczej.Potem odbieramy od Muhtara ( rejeonowy urzędnik) kartkę ze swoimi danymi i numerem okręgu wyborczego i sali. Do głosowania przystępujemy z dowodem osobistym. Podpisujemy listę a następnie głosujemy w kabinach, przybijają pieczątkę EVET czyli TAK.

Wkładamy glos do koperty. I wrzucamy do Urny. Nastepnie podchodzimy do urzednika a ten zaznacza na nazym palcu niezmywalnnym markerem, że już głos oddaliśmy.

Tutaj nie głosowanie groziło karą ale nie zauważyłam by to sankcjonowano.

Po co jak i tak zawsze oszukiwano. Tym razem mam nadzieje, że będzie inaczej. Myślę, że wielu ludzi się obudziło.


 

Brak komentarzy: