poniedziałek, 30 maja 2016

Ciekawostki z Turcji...Świat wokół Niki.

To znalezisko zwane OBRUK...należy do jednego z moich odkryć. Oczywiście inni już je wcześniej niż ja widzieli. Tego typu olbrzymie kratery z wodą powstają w pobliżu Konyi * dawne Iconium. Konya to miasto wojewódzkie położone w Centralnej Anatolii. Jest to miejscowość pełna historii i ciekawych architektonicznie budowli z okresu Seldzuckiego. Jadąc na Kapadocję z Antalii czy też z Izmiru zwykle jezdziemy przez Konię.

Jak mi czasu wystarcza to staram się moim grupom pokazać to niesamowite miejsce.Długo ukrywałam tą informację przed światem, gdyż Obruk zobaczyć należało do niespodzianek w moich programach.Ten Obruk ma ok 70 m szerokości i 140 m gł.


Obruki powstają nagle. Jest to zjawisko zapadania się gruntu na skutek cofnięcia się wód gruntowych. Takie zapadnie powstają w różnych miejscach w okolicach Konii. Jest ich w sumie ok 35 i liczba roścnie. Różne mają średnice i głębokości. Moi turyści z jednej z moich u kochanych grup.byli przerażeni jak mnie na brzegu obruku zobaczyli. Nie chcieli mnie fotografować i krzyczeli bym się cofnęła.
 Nie da się ukryć , że mieszkańcy okolic są przerażeni, gdyż przybywa obruków z dnia na dzień . Pojawiają się na polach uprawnych oraz co gorsze, w miejscach  mieszkalnych. To niepokojące zjawisko zdaje się nie mieć końca...ani 100% wyjaśnienia. Nie wiadomo jak można by mu zapobiec. Obruki przyciągają turystów. Nie są jednak bezpieczne. Strach pomyślęć, jakby tak wpaść do takiego...jak z niego wyjść...oczywiście, jeżeli uda am się wypłynąć z takiej głębokości.

ehh fajnie tak powspominać. To był dzień pełen atrakcji.

Brak komentarzy: