czwartek, 18 sierpnia 2016

TURCY I KARTY KREDYTOWE

Ponieważ tendencje zarobkowe  większości Turków  są dość niskie  i możliwości finansowania siebie i całej rodzinki  do końca miesiąca dla przeciętnego Turka stanowią nie lada problem a nie działa w tym kraju nic takiego jak opieka społeczna. Turcy postawili na karty kredytowe.

CZY KAŻDY MOŻE MIEĆ KARTĘ ? NIE

1.Stała praca wg. otrzymywanego zarobku, ustalana jest zdolność kredytowa. Będzie wg.tego ustalony limit kredytowania na karcie.
2. Ubezpieczenie
3.Brak zadłużenia
4.Ostatnie 2 rachunki za cokolwiek zapłacone w terminie.
5. Obywatelstwo tureckie.

DLACZEGO? Dlatego, że banki wywęszyły w tym niezły interes...jednak z czasem uatrakcyjniły swą ofertę i pozwoliły na rozłożone na raty zakupów, na zarabianie Mili za zrobione zakupy, na korzystanie z różnych zniżek przy zakupie innych świadczeń w kraju i za granicą.

Na przykładzie mojej karty opiszę Wam jak to działa. Moja karta dostosowana jest do moich potrzeb. Nie wszyscy mogą wejść w jej posiadanie bo trzeba spełniać pewne warunki. Jednak ukarzę wam szerokie spektrum jej zastosowania.

O kartę starałam się kilka lat. W końcu jak ją uzyskałam odetchnęłam z ulgą. Nie korzystam przy zakupach z karty debetowej. To niebezpieczne!. Zwykle np przy zakupie przelotów, firmy nie przyjmują debetowych kart.

CO MOŻE  MOJA KARTA :

1. Zakupy na raty, bez minimalnej kwoty limitu. Na kartę kredytową kupimy nawet 2 chleby w piekarni. Czyli równowartość ok 5 zł.

2. Zakupy na raty limitowane są umowami sprzedających z Waszym bankiem.
Przykładowo, sprzedawca mówi, mogę dać 3 raty, ale jak  weźmie Waszą kartę i zajrzy do komputera to zapyta, czy nie chcecie dodatkowych 2 albo 3 rat od banku. Co oznacza, że nie będą te raty oprocentowane. Tak dokonując zakupów, jedne sklepy dadzą nam np. 3 plus 2 lub 4 plus 5rat . Co oznacza, że zapytają na ile min. rat chcecie lub czy wolicie zapłacić gotówkowo.
Niektórzy sprzedawcy nie posiadają zdolności dawania na raty, stąd jeżeli dają to na metce piszą info.
Cena gotówka....oraz Cena rata ( tu ta cena będzie o parę kurus czy lira wyższa)

3. Zakup biletów lotniczych
4. Korzystanie z Langue na wybranych lotniskach Turcji. Do niedawna to korzystanie było nieodpłatne. Teraz  jest odpłatne ale  da się wytrzymać. Lange serwuje : wypoczynek, posiłki bufetowe, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, gazety do poczytania, darmowe Wi Fi oraz gniazdka do załadowania urządzeń. Pełen komfort w  podróży.

5. Mogę pobrać gotówkę lecz to się nie kalkuluje.
6. Muszę pamiętać by w Polsce kupować w przeliczniku Tr lira na złote nie na USD bo wtedy są okropne opłaty i przelicznik niezbyt korzystny.
7.Zlecam zapłaty rachunków typu: telefon. czy media.
8. Kartę można ubezpieczyć, za w sumie niewielką kwotę miesięcznie na 10 krotność limitu karty i płacić to ubezpieczenie na raty. Ja tak zrobiłam. Kiedyś już ktoś użył karty mego męża do zakupów, był na tyle niemądry że zakupy zlecił NA RATY! Bank zaraz taką transakcję weryfikuje. Jednak kwota schodzi co miesiąc z karty i wraca na nią. Tak bank do pewnej kwoty oddaje pieniądze. Dużo stresu.
Ubezpieczyłam kartę, nie mam stresu, mam w tym prawo  do  1 serwisu transferu z domu na lotnisko, oraz do usługi 4 razy w roku Pana od dorabiania kluczy, gdybym została pod drzwiami ( już nie raz tak zostawałam). 1 w roku przegląd dentystyczny też jest w to wliczony. Ubezpieczenie bagażu.

Co jakiś czas bank proponuje różne ulgi związane z posiadaniem karty. Czy to rezerwacje samochodu, hotelu, jedzenie w restauracji itd.
Organizują różne szkolenia lub wypoczynek ...po zniżce.

Za to wszystko zbiera się mile. Za które można kupić coś ze sklepu z którym bank ma umowę, lub zakupić bilet lotniczy.

SPŁĄTA:
Ustala się dogodny dla siebie termin spłaty kredytu. Od rozliczenia kwoty do spłaty ma się 10 dni.Po tym za każdy dzień od tej kwoty odsetki. Nie wielkie ale są.
Można spłacić minimalną kwotę, to od reszty kwoty naliczone będą odsetki. Lepiej więc spłacić tyle ile się zużyło w dany miesiąc albo używać tyle ile się może spłacić. Traktować kartę jak własne konto bankowe. Zwracać wszystko po upływie miesiąca bez odsetek.

W 2013 roku gazety podały , że jest w użyciu blisko 56,7 mln kart kredytowych, a 107 mln debetowych. Co roku rośnie ilość wydawanych kart. Ludzie nie tylko Ci co nie potrafią do końca miesiąca przeżyć za pensję ale i Ci co mają się całkiem dobrze dostrzegli pozytywny aspekt karty kredytowej. Nie mam danych z 2015 roku. Widzę jednak tendencje, zakupów ubrań, jedzenia w restauracjach czy  zakupów paliwa, robionych kartami kredytowymi.

Nie każdy Turek będzie miał ochotę wyjaśniać Wam dlaczego karty używa. Większość z nich nie ma pojęcia jak to działa albo ile płacą za wyciągnięcie gotówki z bankomatu z karty kredytowej. Potem są niemile zdziwieni.Brak komentarzy: