W Tym roku mija 600 lecie zawarcia stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją.
Ja posiłkuję się już gotowym materiałem by Wam o tym podac pierwsze info. Obiecuję, że w tym roku poznacie wielu Polaków, którzy na dworach Sułtańskich czynili wiele dobra. Którzy czasem zmieniali swoje wyznanie i imiona lecz nie wypierali się swej Polskości. Będę Wam pisac o wielu WIELKICH osobistościach.
Śledzcie też to co w Polsce będzie się działo ze strony tureckiej. Ja będę się starała zapoznawac Turków z polską kulturą i sztuką. Mam pewne plany. Mam nadzieję, że się powiodą. Oby się powiodły...bardzo tego chcę! Kurcza i to już od 2 lat to w głowie noszę.
W tym roku wycieczki ze mną przyjmą inny zagadkowo-kulturowy charakter...jaki...się okarze. Co Ja już w głowie mam :)
Teraz odsyłam do artykułu z Programu I Polskiego Radia i przygotowanego przez mego znajomego i własciciela bloga pt. Polnia w Stambule
W tym roku wycieczki ze mną przyjmą inny zagadkowo-kulturowy charakter...jaki...się okarze. Co Ja już w głowie mam :)
Teraz odsyłam do artykułu z Programu I Polskiego Radia i przygotowanego przez mego znajomego i własciciela bloga pt. Polnia w Stambule
Miłego czytania i koniecznie odsłuchajcie audycje radiową.
SZCZĘŚCIARZE JESTEŚMY MY POLACY I MY TURCY ...że mamy siebie :)
Polak Turek dwa… bratanki?by Polonia w Stambule |
Polaków i Turków łączą setki lat wspólnej historii. Każdy, kto w to wątpi przez najbliższy rok będzie miał szansę przekonać się o prawdziwości tego twierdzenia. Właśnie rozpoczął się Rok Polsko-Turecki, który jest świetną okazją do poznania kraju Ataturka.
W tym roku mija 600 lat od zawarcia między Polską a Turcją stosunków dyplomatycznych. Niewiele krajów może pochwalić się tak długą historią relacji dyplomatycznych. Z okazji jubileuszu Republika Turcji organizuje w naszym kraju wiele wydarzeń kulturalnych i artystycznych.
Otwarcie Roku Polsko-Tureckiego w Warszawie nastąpiło wraz z otwarciem wystawy "Mimar Sinan i jego wspaniałe czasy" w Muzeum Azji i Pacyfiku. Prezentuje ona w miniaturach tureckich portrety sułtanów, ich żon oraz obiekty architektoniczne, zaplanowane przez genialnego mistrza Mimar Sinana, który do dziś inspiruje architektów na całym świecie.
Ambasador Republiki Turcji w Polsce, Yusuf Ziya Ozcan, mówi w rozmowie z Jedynką, że Polacy są w Turcji lubiani, choć za sympatią nie stoi wiedza na temat naszego kraju. - Jeśli się spyta ludzi co wiedzą o Polsce, to nikt nic nie odpowie. Celem naszych starań jest stworzenie wymiany informacji o sobie, wypełnienie braku wiedzy - opowiada dyplomata. W tym celu w Polsce zostanie pokazana m.in. turecka sztuka, muzyka, teatr i folklor.
- Musimy to zrobić, bo 600 lat przyjaźni to rzecz w świecie unikatowa. Nie słyszałem o krajach, które by miały równie długą historię stosunków dyplomatycznych jak nasza - mówi. Yusuf Ziya Ozcan dodaje, że choć nie zawsze byliśmy przyjaciółmi, to mamy bezcenną historię stosunków politycznych, która jest wartością samą w sobie.
Ambasador tłumaczy, że wspólne dzieje naszych krajów jest dobrym fundamentem służącym budowaniu porozumienia m.in. w dziedzinie handlu. Bilans w tym zakresie pomiędzy Polską a Turcją wynosi ponad 5 miliardów dolarów. - Chcemy, żeby było więcej. Chcemy razem prowadzić biznes w Afryce; oba kraje na tym zyskają - mówi. Początkiem na drodze do wspólnych interesów jest kultura, która, jak podkreśla ambasador, jest szczególnie ceniona przez Polaków.
Dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku Joanna Wasilewska mówi, że Polacy czują się dobrze w Turcji, a Turcy w Polsce. - Turcja jest również bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, m.in. dlatego, że atmosfera jest sprzyjająca. Jedną z bardziej emocjonujących części tego typu wyjazdów są zakupy - mówi Joanna Wasilewska.
O Roku Polsko-Tureckim, Sinanie i jego czasach oraz o miniaturach tureckich mówili w audycji: ambasador Republiki Turcji w Polsce p. Yusuf Ziya Ozcan, dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku Joanna Wasilewska, kuratorka wystawy Karolina Krzywicka i turecka miniaturzystka Oya Kuyumcu. Zapraszamy do wysłuchania całego programu!
tu posłuchacie audycji w radio.
Rozpoczął się Rok Polsko-Turecki (Audycja - "Rozdroża kultury")
"Rozdroża kultury" poprowadził Michał Montowski.
Źródło: Polskie Radio - http://www.polskieradio.pl/ 7/178/Artykul/1029437,Polak- Turek-dwa-bratanki-Niezwykly- splot-wspolnych-dziejow-
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz