piątek, 8 marca 2019

8 Marca Międzynarodowy Dzień Kobiet...BYĆ KOBIETĄ to piękna lecz trudna rzecz.

Z okazji naszego święta drogie Panie życzę Wam wszystkiego NAJ NAJ dbajcie o siebie i swoje potrzeby.
Znajdzcie czas tylko dla siebie. Zróbcie to na co macie ochote.
Zrelaksujcie sie i obyści nigdy nie dały się poniżyć nikomu, ale przede wszystkim płci przeciwnej.

Już od antycznych czasów sytuacja kobiet zmieniała się jak w kalekdoskopie. Status kobiet nie był jednak nigdy czymś oczywistym. Obojętne od którego momentu w czasie zaczniemy .

Weźmy np. znalezione w okolicach Kayserii czyli w Środkowej Anatolii tablice terakotowe sprzed blisko 4.000 lat zapisane pismem klinowym.
Już na tych tablicach wypisane były prawa i przywileje należne kobietom, specjalista od języka asyryjskiego  odszyfrował ich treść.
Tablice głoszą jakie prawa przysługują, kobiecie po rowodzie ; alimenty, podział majątku małżonków czy sprawę ponownego wyjścia za mąż kobiety lub ożenku mężczyzny będących po rozwodzie. Wiadomo też iż, Dzień Kobiet świętowali 1 marca.Od wieków czczona była bogini matka zwana Kybele lub potem Artemidą Efeską. Boginie te zawsze były symbolem kobiecości i płodności, niewinności. Starożytni Lidyjczyci czy Rzymianie czcili boginię. Jednak starożytni Grecy mimo wielobóstwa jakie funkcjonowało w mitach i wierzeniach na 1 miejscu stawiali jednak Boga Zeusa. Znów pierwiastek męski bierze górę. Jednak Bogu dzięki :)
z głowy Zeusa rodzi się wojownicza i madrzejsza od nie jednego bóstwa Atena, bogini której symbolem jest ptak mądrości sowa ....staje się symbolem kobiety silnej, wojowniczej i mądrej.

Mity jednak sobie a greccy myśliciele sobie i o to co się pojawia międzyczasie.
Starożytni Grecy ok 500 roku p.n.e a raczej ich filozofowie wymyślili demokrację 😊 lecz jaka to demokracja była skoro np. w głosowaniach wszelkiej maści brać mogli udział tylko mężczyźni a kobiety, dzieci i starcy głosu nie mieli.
Z resztą zobaczcie na Zeusa, On Pan i władca i ma jedną żonę Herę, którą nieustannie zdradza z co raz to inną boginią czy Nimfą.

Starożytni Rzymianie zaś czcili Artemidę (Dianę) i inne boginie oraz bogów lecz największą i najwspanialszą była Artemida Efeska.
W Imperium Rzymskim prawa głosu miały kobiety możne i dobrze urodzone.

W okresie bizantyjskim głową państwa zwykle mężczyzna lecz szyją państwa nie jedna włdczyni była.

Można by tak bez końca ale wracając do czasów nowożytnych widzimy, że się e czasie cofamy. W USA na początku 19 wieku walka o prawa kobiet niosła za sobą nawet ofiary śmiertelne. Po dziś dzień na całym świecie nie panuje nigdzie równe prawo dla kobiet i mężczyzn. Może prawo istnieje, lecz mentalność ludzi nie może podołać faktowi , że kobieta powinna mieć równe prawa z mężczyzną.

                                                     Wielkie przyjacółki Nika i Kasia :)
                                  Huriye i ja...bardzo się lubimy. Nadajemy na podobnych falach.

                                          Tu my: Figen i ja. Wpierw poznałyśmy się jako rodzina a teraz to przyjaźń na zawsze.Wzajemnie się wsperamy.

                                       Mirkę poznałam w pracy i tak się kolegujemy :)
         Filiz to moja psiapsiółka z czasów kursu przewodników a ten przystojniak to jej syn Timur. Spotykamy się jak często jest to możliwe.

                            Ja i moje kochane turystki i kochany młody turysta....wszystkich pozbierałam pod                                   Meczetem Sulejmana :) to znaczy Oni mnie znaleźli. Odważne Panie podróżujące  sobie same.

Tu z Mamiśku :) 

Ataturk nadał jako pierwszy w Europie prawo głosu kobietom w Turcji.Lecz mentalność kobiet tutaj żyjących sprawiła, że się prawa głosu praktycznie pozbyły. Uległość względem mężczyzn doprowadziła do tego, że kobiety są często w tym  kraju traktowane bardzo przedmiotowo. Gwałcone,mordowane przez braci i ojców lub innych typów pierwiastka samczego i proceder jest do tego stopnia , że na 8 marca kobiety z różnych kursów w Izmirze ok 150 kobiet zebrały się dziś w centrum miasta na Konaku i zorganizowały wielki protest z pokazem padu na deptak przed tłumami zaskoczonych przechodniów. Potem odczytano imiona i nazwiska bestialsko zamordowanych kobiet. Tylko spowodu takich, a nie innych warunków życia w tym kraju tu w Izmirze firma transportowa ESHOT nakazała kierowcom autobusów by kursy po 22.00 zatrzymywały się  tam gdzie kobieta podróżująca ma życzenie wysiąść ...i to nie musi być przystanek.

Otóż kochane kobiety choć nasze życie nie jest usłane różmi i zawsze z racji płci mamy pod górkę i czasem pod wiatr to się nie poddałyśmy i walczymy o swoje.

Najważniejsze to kroczyć z głową wysoko podniesioną i nie dać się !!!  Być kobieta być kobietą to rzecz trudna lecz piękna!!Pamiętajmy, że wg.nauk Dalekiego Wschodu to każdy z nas ma w sobie pierwiastek żeński oraz męski czyli anime i animusa ...wobec tego jeżeli chodzi o status narodzin to jesteśmy równi tylko czasem jeden pierwiastek manifestuje się bardziej.


Wszystkim kobietkom, które znam i które poznam; koleżankom moim w Turcji i w Polsce i wszędzie indziej na świecie oraz moim turystkom i mojej kochanej Mami i ciociom życzę wszystkiego Naj Naj.


@by Nika Kaçar2 komentarze:

Unknown pisze...

Çok güzel yazmışsın Nikacım, kalemine sağlık canım arkadaşım... Dünya nüfusunun yarısı kadın ancak siyasetin içinde yarısı kadın olmayan bir dünya sisteminin içinde sesimiz cılız kalıyor malesef.. Hele ülkemde bu çirkin siyasetçiler bizleri iyice sessizleştirerek kendi hegemonyasına kral oldular..

Unknown pisze...

Nikuś bardzo to ładnie napisałaś , moja droga koleżanko.Niech Ci pisanie dobrze idzie ( dosł.zdrowie Twemu długopisowi) ...Ludność w Świecie w połowie jest kobieca ale żyjemy w systemie politycznym, który zdominowali mężczyźni a nasz głos my kobiety dusimy w sobie...niestety. Szczgólnie w moim kraju Ci szpetni politycy zmuszają nas do tego byśmy cicho siedziały i godziły się na hegemonię tych co się maja za króli..( komentarz Huriye...tł.Nika)