poniedziałek, 16 maja 2011

SLUZBA ZDROWIA ...i jak to wszystko dziala w Turcji.

Sluzba zdrowia w Turcji, funkcjonuje calkiem sprawnie. Nie bede sie wiele rozpisywac ale podam Wam takie info w skrocie.




Mamy system ubezpieczen podzielony na tych co pracuja na wlasne konto oplacaja swoje ubezp. w BAĞKUR oraz SSK to Ci co sa zatrudniani ubezpieczenie oplaca im pracodawca. Ubezpieczenie pokrywa rowniez niepracujacych i nieubezp. malzonkow oraz dzieci ubezpieczonego. Po rejestracji swojego dowodu osobistego maja oni prawo do bezplatnej opieki zdrowotnej.

Mozna korzystac w specjalnych punktach zwanych Sağlık Ocağı ( wyjasniam ponizej), Poliklinik, Szpital Miejski, Centrum Badan i Zdrowia przy Uniwersytetach. Niektore szpitale i kliniki prywatne.

SAĞLIK OCAĞI- mala przychodnia zlokalizowana w okolicy w ktorej sie mieszka.Obslugiwana pzrez zwykle nie wiecej niz 2- 3 lekarzy i personel medyczny. Do tego typu miejsca mozna zawsze sie udac jak sie zle czujemy. Przyjmuja tam lekarze internisci ale z duza znajomoscia wszelkiego rodzaju dolegliwosci. Idac tam po raz pierwszy nalezy sie zarejestrowac, podajac dane z dowodu. Nastepnym razem nie ma problemu by odszukac nas w komputerze. Idzie sie do przychodni i pobiera numerek wg. glownej ulicy na ktorej sie meszka. Kazdej z ulic w danym regionie przypisany jest 1 lekarz.

POLIKLINIKA- to tak jak nasza przychodnia. W wiekszosci szpitali i przychodni na mocy decyzji Ministra Zdrowia nalezy rejestrowac sie przez internet. Jest to dosc prosty system wymagajacy duzego refleksu! Zanim nadejdzie czas rejestracji zasiadamy przed kompem i czekamy na stronie z wpisanym nr. dowodu osobistego co do sek. godziny by moc kliknac " rejestruj" "ok". Rejestrujemy sie miedzy 20.00-24.00 ale juz kilka min. po 20.00 nie ma miejsc do danego lekarza na caly dzien. Ci, ktorzy nie potrafia sie zarejestrowac pzrez neta straca wiele czasu by ktos im w tej rejestracji pomogl. Juz niektore kawiarenki internetowe oferuja tego typu uslugi,odplatnie oczywiscie. Jezeli nie dokonamy rejestracji przez internet to niestety jadac do szpitala nie bedziemy mieli czasem szansy dopchac sie na dany dzien do lekarza. Pierwszenstwo ma rejestracja internetowa! Jednakze, nie myslcie, ze tak sobie na wyznaczona w inetrnecie godzinke pojdziecie ...nie od tej godziny dopiro Was szpital zarejestruje w swoich komputerach. Np. wizyta godz. 8.20 :) oznacza, ze od 8.20 mozecie pojsc do szpitala czy przychodni i dokonac swojej rejestracji odczekujac czesto w kolejce 1- 2 godz:).

Skomplikowane co?

Szpitale przy uniwersyteckie sa specjalistycznymi i sa najbardziej oblegane. Leczyc moze sie tam kazdy. Jednak to troche czasu trzeba miec by tam spedzic. Ja jak poszlam do okukulisty to wyszlam po 8 gdz. od przyjscia. Jednak pocieszam sie faktem, ze nie dostalam terminu wizyty na 3lata po rejestracji.

Miejskie szpitale mniej oblegane. Jezeli brak im spec. to odsylaja do szpitala przyuniwersyteckiego.

Prywatne szpitale na technologicznie bardzo wysokim poziomie. Maja czasem umowy podpisane z panstwowom ubezp. wtedy mozna sie u nich leczyc doplacajac tylko niewielka kwote, reszte refunduje ubezp. Na operacje trza miec jednak spec. ubezp. priv. badz spore fundusze na koncie.

Wiekszosc szpitali jest na bardzo wysokim poziomie. Zadbane i uposazone. Niektorym brakuje kilku sprzetow ale zalatwiaja miedzy soba wykonywanie badan. Na niektore badania dlugo sie czeka, wiec mozna je wykonac prywatnie za spora oplata.


Szpitale Panstwowe maja wielu sponsorow, ktorzy np. funduja pokoje z pelnym wyposazeniem badz funduja sprzet wzamian za. np. nadanie szpitalu ich nazwiska. Nie wszystkie Urzedy Miasta sie jednak na to godza by nadawac imiona po sponsorach.

Ok mysle, ze to tyle.

6 komentarzy:

Gastria pisze...

U mnie w KKTC szpitale dzialaja nieco inaczej, na pewno nie ma rejestracji internetowej - sam internet to dosc duza nowosc - dopiero od niedawna jest na wyspie i nie kazdy moze sobie pozwolic na tak wygorowany cenowo luksus.
Szczerze powiem, ze dzialanie szpitali panstwowych oceniam na duzo lepsze podejscie do pacjenta niz w Polsce, badania robione sa od razu, po kilku minutach odbiera sie wynik. W prywatnych podobnie z tymze trzeba za kazda wizyte lekarska placic 70TL, potem za badanie osobno (ceny w zlaeznosci co Nam lekarz zlecil zrobic).
Jednkaze w szpitalach Panstwowych panuje nizszy standard czystosci i podejscia do pacjenta niz w prywatnych. Ogolnie do internisty chodze do panstwowego, a np do ginekologa juz zdecydowanie do prywatnego. Poza tym w prywatnym wiecej ma sie szans , ze ktos porozmawia z Nami po angielsku, gdzie w panstwowym takie szanse sa bliskie zera.

To moj pierwszy wpis na blogu, pozdrawiam serdecznie teraz z Polski, ale wkrotce z KKTC.

niki pisze...

Gastria...dziekuje Ci za ten opis przyblizenie opieki na Cyprze Polnocnym ( Turecka czesc). Podobnie tu od reki wyniki...jezeli jednak bardzo prywatnie do lekarza to placimy 150-160 Tl za wizyte ale potem juz nie pobieraja za kolejne spotkania konsultacyjne, ktorych czasem jest kilka.

Wpadaj i komentuj..dowiemy sie cos a systemie na Cyprze. Super sprawa.


Pozdarwiam Cie serdecznie.

Anonimowy pisze...

Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

Anonimowy pisze...

Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

niki pisze...

Serdecznie dziękuję za ten komentarz. Cieszę się, że jakiś mi się udało ten temat naświetlić. Teraz powoli tu turystyka zdrowotna się na powrót rozkręca. Myślę ten temat ogarniać.

niki pisze...

Bardzo mi miło czytać takie komentarze. Rózwnież bardzo miło pozdrawiam Panie Leonardzie :)