sobota, 15 stycznia 2022

INDYK W AKCJI Turkey Turkiye Tuki CZ.II


Cd o Turcji i Indyku.

W sumie już  od wielu wieków są historyczne wydarzenia które spowodowały to iż w Ameryce mówią Indyk zarówno na ptaka jak i na Turcję. Jest to poniekąd też rezultat który wynika z faktu iż Imperium Osmańskie sięgało swymi terytoriami dość daleko. 

W XV i XVI wieku indyki przybyłe do Europy w większości przebyły swą podróż przez ziemie dzisiejszej Turcji.

Zgodnie z teorią językoznawcy Mario Pei, Turcy, którzy zdobyli Konstantynopol ( Istambuł) w XV wieku, zaczęli eksportować dziki drób do Europy przez Gwineę, położoną w Afryce Zachodniej. Indyki przybyły z Osnanami z Afryki ale i z Ameryki Zach przybyły z kolonizatorami   hiszpańskimi i portugalskimi oraz handlarzami.

 Z tego powodu Europejczycy utożsamiali 


Na wesoło :)) 


ptaka z Turkami. Na przykład Brytyjczycy zaczęli nazywać indyka „Turecki kogut  Turkey Cock”. Z biegiem czasu nazwa ta została skrócona do „Turkey Coq” i ostatecznie była używana tylko jako „Turcja”.

Kiedy Brytyjczycy dość późno bo za Jakuba Stuarta zaczęli osiedlać się w Ameryce Zachodniej, przenieśli swoje własne tradycje do Nowego Świata i nazywali indyki, które zobaczyli w Ameryce, „Turkey”. 

Według etymologa Marka Forsytha, tureccy kupcy sprowadzili do Anglii indyki, które kupili na Madagaskarze drogą morską wokół Afryki, a następnie, gdy hiszpańscy kolonizatorzy przywieźli do Europy amerykańskie indyki, te dwa gatunki zostały pomylone ze sobą.




Polecam Wam książkę Forsytha , który sam mówi , że głupota języka angielskiego doprowadza go do śmiechu i nie tylko. ŚWIETNIE rozpracował pochodzenie wielu słów w j.angielskim w tym i o Indyku mowa.

Ludzie z Zachodu, 

Uznali  indyki, które Osmani przywieźli do Europy z Afryki i te przywiezione przez portugalskich marynarzy z obu Ameryk nieloty , że to ten sam rodzaj ptaka, więc nazwa indyk ( Turkey) pozostała.

 I traz jeszcze sprawa Indii i Hindi

W rzeczywistości sytuacja nie była inna również dla Turków:  Turcy  wiedzieli że indyk nie jest zwierzęciem pochodzącym z ich ziem dlatego nazwano go hindi 

( hindus) powodem zainspirowania się  i nazwania  zwierzęcia hindusem, było to, że sądzili , iż to hinduskie stworzenie i nie byli w tym sami. Na przykład w tym okresie Francuzi nazywali to zwierzę „poulet d'Inde”, czyli „indyjski kurczak”.

Osmanie z Francją utrzymywali ścisłe kontakty przez wieki.

Do tego Indie satały się dla Turków Hindistanem 
( Lądem  Indyków) 

Flamandzkie  słowo oznaczające indyka to „kalkoen”, co oznacza „kurczak Kerala”. Kerala, która w tym okresie była bardzo ważnym ośrodkiem handlowym, znajduje się na południowym zachodzie Indii. Powodem całego tego zamieszania nazewniczego było to, że kiedy odkryto Ameryki, wielu ludzi myślało, że ta ziemia to Indie.

Więc jak nazywa się ten ptak w Indiach? 
Indyjska nazwa tego zwierzęcia to „tarki”, ale w niektórych dialektach hinduskich używa się również słowa „piru” lub „peru”. Innymi słowy, Hindusi myśleli, że to zwierzę pochodzi z innego miejsca i że tym miejscem jest Peru.

Kolonizacja przez kraje europejskie sprawiła, że sytuacja stała się jeszcze bardziej zagmatwana: Malezyjczycy nazywają indyka „ayam bleder” lub „holenderski kurczak”, a Kambodżanie nazywają to zwierzę „jęczącym barangiem” lub „francuskim kurczakiem” 😊👍👇
Z twierdzeniem złożonym w latach 90. mówiono, że słowo „Turcja” pochodzi z hebrajskiego, ale nie ma na to żadnych dowodów.

Podobno tłumacz Kolumba miał żydowskie pochodzenie.
Tłumacz Luis de Torres, który w październiku 1492 napisał list do swojego przyjaciela, nazwał to zwierzę, które widział w Ameryce, „tuki”. Tuki oznacza „pawia” w starożytnym języku hebrajskim. 
Innymi słowy, chociaż językoznawcy nie doszli do porozumienia w tej sprawie, istnieje możliwość, że słowo Turcja pochodzi z hebrajskiego 🌠

Ilu historyków tyle wersji.


Mnie jeszcze tak się myśli, dlaczego Anglicy przezwali nielota Turkiem 🦃🦃? W końcu Osmanom Europa zawdzięcza też kawę ☕☕i to z Jemenu. Dlaczego nazwa Turkey nie wywodzi się od kawy Mocha ? 
Idąc jeszcze takim tropem 👇
Skoro Osmanie wyparli się swego tureckiego pochodzenia to oznaczać może tylko jedno, że kolonizatorzy mieli Turków  za mało wartościowych skoro teraz o nielocie myślą kategoriami nieogarniętego zwierzęcia.

Taki o to Indyczy Kabaret Historyczny . FAKTY I MITY...KITY I SZARA RZECZYWISTOŚĆ 🦃🦃🦃

 



Brak komentarzy: