sobota, 15 marca 2014

BAFA BAF...CZYLI JEZIORO BAFA W WIOSENNEJ ODSŁONIE

Jezioro w Regionie Egejskim ,  na drodze Soke- Milas ,które powstało z oderwania się Morza Egejskiego. Nanoszone przez Rzekę Duży Meander aluwiony ( dirbiny skalne oraz gleba, spłukiwane z opadami deszczu do rzeki )  wypłyciły do takiego stopnia pewną częśc morza, że doprowadziły do odcięcia sporego kawałka z zatoki delty Rzeki Meander .  Jezioro znalazło się po jej południowo wschodniej stronie. Zasobne jest w słoną i słodką wodę, Słodka woda wypływa z wielu podziemnych żródeł , znajdujących się pod dnem i na brzegach jeziora.
Jezioro jest jeziorem płytkim. W najgłębszym miejscu ma 21 m. Żyją w nim węgorze. Myslę, że tylko one mogą w takim środowisku czuc się dobrze. Niedawno na jeziorze wybudowano tamę...cóż było do przewidzenia, że jezioru odebrano tym samym możliwośc oczyszczania się, Zostało zablokowane ujście do rzeki. Lecz Matka Natura sama sobie reguluje przepływ wody...niesutawicznie po podniesieniu się poziomu wody przelewając się przez ściany zapory,                                         

                           HIERARCHIA ZACHOWANA...PAN PRZODEM...CHICKEN GUIDING...LOL
Okolice Jeziora: wysepka z małym klasztorem z IV wieku.
Herakleia : Antyczne miasto z  ruinami kościołów ukrytymi w skałach oraz  ruinami murów obronnych miasta.

Góry Bes Parmak...Pięciopalczaste...ze stromymi szczytami...ciekawe pod względem geologicznym.

Nieopodal Soke Ovasi...pieknych terenów uprawnych i podmokłych. Z niesamowitą ilością ptaków różnej maści.

Jezioro Bafa to malownicze okolice ...położone tak przepięknie, że co roku wiosną tradycyjnie od wielu lat odbywam tam wycieczki weekendowe. Jest to niesamowicie magiczne miejsce. Ze starymi gajami oliwnymi ...górami i świętym spokojem! Życie sielskie i anielskie.
Brak komentarzy: